Evini Satanlara Vergi Şoku!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Evini Satanlara Vergi Şoku! Tarih Şartına Takılanlar 27 Bin TL Değer Artış Kazancı Gelir Vergisi Ödeyecekler

Satın aldığı evini satanlara değer artış kazancı vergisi uyarısı geldi. Gelir vergisi arasında yer alan kazanç vergisi kimleri kapsıyor, Değer Artış Kazancı Vergisi 2022 istisna tutarı ne kadar?

Evini Satanlara Vergi Şoku! Tarih Şartına Takılanlar 27 Bin TL Değer Artış Kazancı Gelir Vergisi Ödeyecekler

Milyonlarca kişiye vergi uyarısı yapıldı! Satın aldığı evini 5 sene dolmadan satan kişilere değer artış kazancı vergisi uyarısı yapan Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Karabıyık vergi hesaplaması yapılarak tarih kriterine takılan kişilerin ödeyecekleri vergiyi hesapladı. 

Mart ayının gelmesi ile beraber vergilendirme dönemi başlarken gayrimenkul sahipleri için de ödemeler başladı. Değerli Konut Vergisi, Emlak Vergisi, Kira Gelir Vergisi pek çok kişi tarafından ödenirken pek çok kişinin bilmediği bir vergi türü daha bulunuyor. Satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan kişilerin istisna tutarının üzerinde kazanç elde etmesi durumunda Değer Artış Kazancı Vergisi ödemesi gerekiyor. 

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, VERGİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Devletin aldığı gelir vergisi türlerinden biri olan Değer Artış Kazancı vergisi, satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan ve bu satıştan o yıl için belirlenen istisna tutarının üzerinde gelir elde eden kişilerin ödemiş oldukları vergidir. Değer Artış Kazancı vergisi hesaplama işleminde sadece alış ve satış fiyatı arasındaki farka değil aynı zamanda kişinin konut kredisi çekerek ev alması durumunda kredi faizi ve enflasyon etkisi de hesaplama işlemine dahil edilir. 

değer vergisi hesaplama

Yukarıdaki tabloda yer alan ev sahipleri değer artış kazancı vergisi olarak 27 bin 836,27 liralık ödeme yapmakla yükümlü tutulacaklar. Söz konusu rakam istisna tutarı düşüldükten sonra hesaplanıyor. 

GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ İSTİSNASI 2022 YILINDA KAÇ TL?

Vergi istisnası her sene Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilirken 2022 senesi için bu rakam 19 bin TL olarak belirlendi. Yani satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan kişiler bu satıştan elde ettikleri gelirin 19 Bin TL sınırını aşmaması durumunda Değer Artış Kazancı Vergisi ödemeyecekler. Ancak 19 bin TL sınırının aşılması durumunda elde edilen fazla kazanç üzerinden istisna tutarı düşüldükten sonra hesaplanan vergi ödenecek. 

Erol Çelik
Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34