Yeni Ev Sahibi Eski Dönemin Aidat Borçlarını Ödemek Zorunda Mı?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Yeni bir ev satın alanlar eğer evin önceki dönemden aidat borcu varsa o borcu ödemek zorundalar mı? Tahsil edilemeyen aidatlar kimden alınır?

Yeni Ev Sahibi Eski Dönemin Aidat Borçlarını Ödemek Zorunda Mı?

Yeni bir ev satın alanlar zaman zaman eski ev sahibinin dönemine ait aidat borçları ile karşılaşabiliyorlar. Böyle bir durumda bir anda borçlu durumuna düşen yeni ev sahipleri bu borçlardan sorumlu tutulup tutulamayacaklarını merak ediyorlar. Eski ev sahibinin aidat borcunu yeni ev sahibi ödemek zorunda mı? Bu aidat borcu nedeniyle yeni ev sahibine icra işlemi yapılabilir mi?

YENİ EV SAHİBİ ESKİ DÖNEMDEN SORUMLU MUDUR?

Yeni ev sahipleri satın aldıkları evlerin aidat borcu olup olmadığını öğrendikten sonra bu satış işlemlerini tamamlamalıdırlar. Ancak bu kontrol yapılmadan satın alınan bir evin geçmiş döneme dair aidat borcu bulunuyorsa ne olur. Kat Mülkiyeti Kanunu bu konuda yeni ev sahiplerini korumaya almaktadırlar. Eski döneme ait alan aidat borcundan eski ev sahibi sorumludur. Yeni ev sahibinden bu aidat borçlarının tahsili yapılamaz. Yeni ev sahibi bu konuda en küçük bir sorumluluk sahibi değildir. 

GEÇMİŞ BORÇLAR NASIL TAHSİL EDİLİR?

Apartmanlarda veya sitelerde yönetimler bir evin aidat borcu olmasına rağmen satılması durumunda yapılabilecekleri merak ediyorlar. Öncelikle bu konuda yönetimlerle yeni ev sahibinin muhatap olmasına dahi gerek yoktur. Borcun tarafı yeni ev sahibi değildir. Yönetimler eski ev sahibinden bu ödemeleri yapmalarını talep etmelidirler. Bu borçların tahsili için icra takibi başlatılabilir. İcra takibinin başlatılması durumunda geçmiş döneme ait alacaklar eski ev sahibinden yasal faizi ile tahsil edilir ve borç kapatılır. Bu şekilde ortada herhangi bir alacak verecek kalmaz.

YENİ EV SAHİBİNİN AİDAT SORUMLULUĞU NE ZAMAN BAŞLAR?

Yeni ev sahibinin aidat yükümlülüğü evi devraldığı günden itibaren başlamaktadır. O günden itibaren eve dair tüm yükümlülükler yeni ev sahibine aittir. Dolayısıyla ödemelerin muhatabı değişmiştir ve yönetimler bu ödemeleri yeni ev sahiplerinden talep etmeye başlarlar. 

Erol Çelik
Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34