Tüm Kiracıları İlgilendiriyor!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Ev Sahibiniz Bunları Yaparsa 1 Yıllık Kiranızı Geri Alabilirsiniz!

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Ev sahibiniz bunları yapıyorsa bir yıllık kiranızı geri alabileceksiniz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar.

Tüm Kiracıları İlgilendiriyor! Ev Sahibiniz Bunları Yaparsa 1 Yıllık Kiranızı Geri Alabilirsiniz!

Türkiye’de son bir yılda konut fiyatları bir hayli yükseldi. Buna paralel olarak da kira ücretleri de artıyor. Bu artışların temelinde yüksek enflasyon, arz-talep dengesizliği gibi etkenler söz konusu olsa da bir de fırsatçı ev sahiplerinin uygulamış olduğu manipülasyonlar da fiyat artışına neden oluyor. 

EV SAHİBİNİZ BUNLARI YAPIYORSA DİKKAT!

Ev sahiplerinin kira ücretlerine uygulayacağı zam miktarı, o ayın enflasyon oranları üzerinden hesaplanıyor. Fakat, kira kontratı üzerinde belirlenen oranlardan farklı bir oran uygulamak isteyen fırsatçı ev sahipleri, kirayı daha yüksek miktarlara taşıyabilmek için farklı yöntemler deniyor.

Bu yöntemlerden en çok duyduğumuz ‘oğlu/kızım yurt dışından gelecek evi boşaltın ‘ baskısı oluyor. Bu durum kimi zaman doğru olsa da genellikle evi bir başkasına daha yüksek fiyata kiralamak için yapılmış bir manipülasyon çeşidi. 

Bu gerekçeler ile satılık ya da kiralık ev fiyatlarının artması beraberinde kira ve konut davalarındaki artışa da neden oluyor. 

ev sahibi tazminat

KİRACILAR SAHİP OLDUĞU HAKLARI BİLMİYOR! 1 YILLIK KİRALARINI GERİ ALABİLİRLER

Kiracılar, ev sahiplerinin uyguladığı baskıya dayanamayarak genellikle evi boşaltıyor ve daha sonra evin daha yüksek bir fiyata başka birine kiralandığını görüyor. Tam bu noktada kiracıların sahip olduğu hakları hatırlatmakta fayda var. 

Öncelikle, kira süresinin bitmiş olması evden tahliye edilmek için geçerli bir sebep değil. Buna göre ev 1 yıllık kiralandığında o yılın sonunda evden çıkılacağı anlamı taşımıyor. Kiracıların bu noktada paniğe kapılmadan, fahiş kira artışlarını kabul etmemesi öneriliyor. 

Bunun yanında ev sahibi ihtiyaç sebebiyle kiracısı için tahliye davası açabilir. Fakat bunu yapabilmesi için gerekçesinin doğruluğunu kanıtlaması gerekiyor ve bu davalar takriben 1.5 yıl kadar sürüyor.

ev sahibi tazminat2

EV SAHİBİ ZORLA EVDEN ÇIKARMAK İSTERSE NE YAPILMALI?

Ev sahibinin çeşitli manipülasyonları neticesiyle evden zorla çıkarılan kiracılar konunun gerçek olmadığını kanıtlarsa bazı haklara sahip oluyorlar. Ev sahibi, bu bahaneler ile kiracıyı kendi rızasıyla evden çıkarıyorsa tazminat hakkı bulunmuyor. 

Fakat ev sahibinin bu gerekçeleri göstererek evden çıkarması halinde, dava sonucunda da mahkemeden tahliye kararı çıkıyorsa boşaltılan konut 3 yıl boyunca başka kimseye kiraya verilemez. Ev bu süre içerisinde bir başkasına kiralanıyorsa ve eski kiracı bunu kanıtlayabiliyorsa bu durumda 1 yıllık kira bedeli kadar tazminat talep etme hakkına sahip oluyor. 

Buna göre, ev sahibiniz sizi oğlu/kızı ya da bir yakını gelecek gerekçesiyle zorla evden çıkarıp, 3 yıl içerisinde evi bir başkasına kiralıyorsa ve siz< de bunu kanıtlayabiliyorsanız, konuyu mahkemeye taşıyarak 1 yıllık kira bedeliniz kadar tazminat alabilirsiniz.

EROL ÇELİK – Mimar Kentsel Danışman


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34