Konut Fiyatlarına Okkalı Zam Kapıda!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

TÜİK Açıkladı, Yüzde 90,27 Artış Var

TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat 2022 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre inşaat maliyet endeksi Şubat ayında yıllık bazda yüzde 90,27 oranında artış gösterdi. Ev fiyatlarına zam gelecek mi?

Konut Fiyatlarına Okkalı Zam Kapıda! TÜİK Açıkladı, Yüzde 90,27 Artış Var
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat 2022 raporu sektörün gündemine bomba gibi düştü. Uzun süredir müteahhitlerin şikayetçi oldukları demir, hazır beton ve çimento başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesine gelen zamlar rakamlara da yansıdı. 

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre İnşaat maliyet endeksi, 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 5,73 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 90,27 oranında artış göstererek rekor kırdı. Yaşanan yükseliş ne yazık ki konut fiyatları için de yeni zam dalgası anlamına geliyor. 

EV FİYATLARINA NEDEN YÜKSELİYOR, KONUT FİYATLARI NEREYE GİDİYOR?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar, emtia krizi ve değişen yaşam tercihleri ile beraber konut fiyatlarından büyük bir hızla yükseliş yaşanmaya başlanmıştı. Ülkemizin aynı dönemde yoğun göç alması ve konut üretiminin de yükselen maliyetler nedeni ile azalmasıyla beraber dünyada ev fiyatlarının en çok yükseldiği ülke sıralamasında Türkiye birinci olmuştu.

inşaat maliyet endeksi nisan 2022

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı inşaat maliyet endeksi rakamlarına göre yüzde 90 üzerinde yıllık bazda artış yaşandı. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7,56, işçilik endeksi yüzde 0,23 oranında artış gösterdi. Yine bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi yüzde 113,27, işçilik endeksi yüzde 41,38 arttı.

bina maliyet endeksi nisan 2022

KONUT FİYATLARINA YENİ ZAM VAR MI, EV FİYATLARI İÇİN YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 5,82 oranında artış gösterirken yaşanan yükseliş bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 87,91 olarak kayıtlara geçti. Yeni bina inşaat eden müteahhitlerin bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7,82 oranında artarken yıllık bazda yaşanan artış ise yüzde 110 olarak tarihi rekorunu kırdı.

İşçilik endeksi ise aylık bazda yüzde 0,10 artarken yıllık bazda işçilik endeksinde yaşanan artış yüzde 41,29 oldu. Müteahhitlerin yeni bina inşaatında yaşamış oldukları maliyet artışı tüm hızı ile devam ederken yüzde 110 artış ile konut fiyatlarında yeni zam sinyali verdi.

EROL ÇELİK
Mimar-Kentsel Danışman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34