Arka planda bir gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Arka planda bir gayrimenkul danışmanı ne iş yapar?

Emlakçılar ancak satış ya da kiralama işlemi gerçekleştiğinde hizmetlerini faturalandırabilirler. Bu sadece emlak sektörüne özel bir durumdur. Mülkün satışını yapacak kişi ya da satın almak / kiralamak isteyenlerin bu işlem için harcadığı kişisel zaman dikkate alındığında, gayrimenkul danışmanı satış ya da kiralama sürecini tamamlamak için çok daha yüksek enerji, zaman ve para harcar. Eğer satış ya da kiralamayı başaramazsa bir ücret alamaz. Günlerce hatta bazen aylarca sürebilecek bu hizmet modeli emlakçı için oldukça zor ve maliyetlidir ancak bu ücretlendirme şekli aynı zamanda emlakçı için motive edicidir. Emlakçının motivasyonunun yüksek olması ve size sunduğu danışmanlık hizmetine odaklanması, tam anlamıyla tüm kaynaklarını ayırması için belirlenen süre boyunca tek yetkili olarak atanmaları alıcı ya da satıcıya büyük bir avantaj sağlar.

Ülkemizde gayrimenkul danışmanlığı hizmet bedelleri kanunlarca belirlenmiştir. Önemli olan bu bedeller karşılığında doğru hizmeti almak ve yetkin, uzman bir danışmanla çalışmaktır.

Peki emlakçılar, (gayrimenkul danışmanları) bu satış ve satın alma süreçlerini sizin adınıza yürütürken arka planda neler oluyor?

Danışmanınız ilk günden itibaren ilanlarınızı yayınlamak, sosyal medya ve ilan siteleri için mülkünüzün fotoğraf ve videolarını çekmek için para harcamaya başlayacaktır. Bu harcamalara kişisel giderler, yol, park, telefon masrafları da eklenir. Satış ya da kiralama süresi uzadıkça bu masraflar da artacağı için danışman birlikte belirlediğiniz tutar üzerinden en hızlı ve en doğru fiyata mülkünüzü satmalı ya da kiralamalıdır.

Gayrimenkul danışmanı bölgenizde araştırma yapar veya bölge hakkında bilgi sahibidir. Beklentilerinize göre (hızlı satmak, kiralamak ya da istediğiniz fiyata satmak v.b.) fiyatı oluşturmanıza yardımcı olur ve önerilerde bulunur.

Gayrimenkul danışmanı günün her saati (sabah erken saatlerden, gece geç saatlere) ulaşılabilir olur ve alıcıların telefonlarını yanıtlar. Sizin adınıza görüşmeleri yapar ve ön şartlarınızı aktarır, mülkünüz hakkındaki bilgileri verir.

Alıcı ve satıcı arasında oluşabilecek potansiyel problemleri öngörerek sorun oluşmadan önüne geçebilir. Stresli süreçleri yönetir ve problem oluştursa her iki taraf için de çözüm önerileri sunar. Alış-verişin güvenle ve memnuniyetle tamamlanmasını sağlar.

İyi bir gayrimenkul danışmanı, işinin uzmanı bir emlakçı, her emlak işlemine değer katar ve önce müşterisine kazandırır.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı-Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34