Bahçenizi Güzelleştirin


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Bahçenizi Güzelleştirin

Antrenman yapmak, dinlenmek, ailenizle eğlenceli vakit geçirmek ve lezzetli yemekler yemek…
Tüm bunlar adeta rüya gibi bir tatili anlatıyor. Ama ister inanın ister inanmayın, hepsi evinizde bulunan basit bir arka bahçede gerçekleşebilir. Bahçecilik, tam bir beden antremanı sağlar, ektiğinizi biçmenize izin verir ve doğayla iç içe sevdiklerinizle zaman geçirme fırsatı sunar. O yüzden bir kürek kapın ve bahçenizi düzenlemeye başlayın!

Doğada zaman geçirmek, fiziksel egzersizi ve zihinsel sağlığı arttırmanın harika bir yolu. Bahçenizde antioksidan içeren lifli besinler, pestisit içermeyen taze meyve ve sebzeler yetiştirmek için biraz emek ve sabır gerekecek ama inanın buna değecek.

Bahçe, toprak ve doğa ile ilgilenmenin faydalarını listeledik. İyi okumalar 🙂

Fiziksel sağlık

Yaşınız ne olursa olsun, bahçe işleri fiziksel aktiviteyi arttırmanın mükemmel bir yoludur.
Peki hangi faydaları sağlar?

  • Kemikleri, kasları ve eklemleri güçlendirir
  • Günlük aktiviteler ile sağlıklı zaman geçirmenizi sağlar
  • Vücut dengenizi güçlendirir
  • Mutlu olmanızı sağlar
  • Obezite, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, osteoporoz, kalp hastalığı, felç ve bazı kanserler gibi hastalıkları azaltır
  • Daha uzun, sağlıklı yaşamanıza teşvik eder

Haftada yalnızca 150 dakika orta yoğunlukta yapacağınız spor aktiviteleri yaşamınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bahçıvanlığın devreye girdiği yer burasıdır. Sadece aletleri içeren bir çok günlük aktivitelerin aksine, bahçecilik, kazma, dikme, ayıklama ve sulamayla oluşan aktiviteler sayesinde tüm bedeni kullanır.

Beslenme

Bahçecilik ile uğraşarak, organik gübreler ve doğal pestisitler kullanarak kendi bahçenizde daha doğal ürünler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, yiyecekleri en iyi durumlarında toplayabilir, besin değerlerinin en yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde tüketebilirsiniz.

Dinlenme

Yoğun çalışma hayatı ve elektronik cihazların sürekli kullanımı, etrafınızda gelişen olayları takip etmenizi zorlaştırır. Bahçecilik bizi doğaya ve yaşamın ritmine bağlar. Bizi yavaşlamaya zorlayarak, anı yaşamayı öğretir. Uzun doğa yürüyüşleri yapmak için zamanınız olmayabilir, ancak bahçenizde geçireceğiniz kısa bir süre bile sizi rahatlatacaktır.

Stres, koşulları kötüleştirirken sinirlilik, baş ağrısı, karın ağrısı ve kalp krizlerine neden olabilir. Doğa ve bahçe bu konuda size yardımcı olacaktır. Bir deneyde araştırmacılar, stres giderme konusunda dış mekan bahçeciliğini, iç mekan ile karşılaştırdılar. Sonucunda ise; bahçıvanlık, kortizol seviyelerini önemli ölçüde azalttı ve ruh halini iyileştirme konusunda başarılı oldu.

Bahçeciliğin diğer önemli birkaç faydası ise;

  • Fiziksel ağrıların azalması
  • Cerrahi veya diğer tıbbi prosedürlerden rehabilitasyon ile kurtulma
  • Fiziksel olarak zorlayıcı koşullarla başa çıkabilmek

Zihnin iyileşmesi

Yapılan çalışmalar sonucu doğanın zihinsel sağlık üzerinde çok büyük önemi olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacılara göre, doğa, depresyon gibi zihinsel bozuklukların önlenmesine yardımcı olmak için “etkili ve ekonomik bir yol”.

EROL ÇELİK

Lüks Konut danışmanı – Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34