Bu İllerde Arsası Olanlara Büyük Piyango Vurdu! İşte Fiyatları En Çok Artan İller


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Pandemi döneminde emlak piyasası rekor kıran fiyatlar ile dikkat çekerken bazı illerde fiyatlar ikiye katladı. Arsa fiyatları artar mı, yükselir mi, en çok prim yapacak arsalar, metrekare fiyatları!

Bu İllerde Arsası Olanlara Büyük Piyango Vurdu! İşte Fiyatları En Çok Artan İller

Arsa yatırımı pandemi döneminde daha da artarken kıtlık endişesi ile tarla fiyatları da rekora koşuyor. Pek çok kişi arsa ve tarla yatırımı yapmaya başlarken oluşan yoğun talep başta tarla fiyatları olmak üzere arsa ve tarla fiyatlarını uçurdu. Arsa metraker fiyatları 2021 yılında adeta rekora koşarken bazı bölgelerde fiyatlarda yüzde 178 oranında artış yaşandığı belirtiliyor. 

Yaşanan yükselişte pandemi döneminde insanların değişen konut tercihlerinin de etkisi büyük olurken yine kıtlık endişeleri ve küresel ısınma ile iklim değişikliği endişeleri de tarım arazisi yatırımlarını arttırdı. Bazı iş adamlarının ise sanayi üretiminde ki teşviklerden yararlanmak adına sanayi imarlı arsa yatırımlarına yönelmesi ile oluşan talepteki artış fiyatlara zam olarak yansıdı. 

arsa-yatırımı-yapılacak-iller

ARSA SATIŞLARI NE DURUMDA, ARSA FİYATLARI YÜKSELİR Mİ?

Son 2 senedir büyük bir hızla yükselen arsa fiyatlarına rağmen satılık arsa ve tarla ilanlarına olan talep her geçen gün biraz daha artıyor. İnsanların koronavirüs endişesi nedeni ile kalabalık şehirlerden uzaklaşarak kendi arsalarına prefabrik ev yapmak istemeleri, kıtlık endişesi ile verimli tarım arazilerinin değer kazanması ile talepler arttı. 

Pandemi döneminde özellikle de yazlık bölgelerde ve denize kıyısı olan iller ile ilçelerde arsa fiyatlarının büyük bir hızla yükseldiği görüldü. Yatırım amaçlı arsa almak isteyenler kadar kendine ev yapmak ve pandemiden uzaklaşmak isteyenlerin müstakil ev talepleri de arsa fiyatlarını yükseltti. 2019 ile 2021 yıllarını kapsayan araştırma sonuçlarına göre arsa fiyatları en çok İzmir’in Seferihisar ilçesinde yükseldi. Bu ilçede yer alan arsaların fiyatları yüzde 178 oranında yükseliş gösterdi.

ARSA FİYATLARI EN ÇOK ARTAN İLLER HANGİLERİ, HANGİ İLDE ARSA YATIRIMI YAPMALI?

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan araştırma raporunun sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre pandemi döneminde yoğun talebe deprem korkusu ve yapılan mega projelerin etkileri de eklenince İzmir satılık arsa fiyatları yüzde 178 oranında, Muğla satılık arsa fiyatları yüzde 148 ve Çanakkale satılık arsa fiyatları yüzde 131 oranında artış gösterdi. Mersin’de yaşanan artış yüzde 101 olarak açıklanırken Balıkesir yüzde 91 ve Antalya yüzde 87 oranıda artış yaşayarak arsa fiyatlarının en çok arttığı iler arasında yer aldı. 

EROL ÇELİK – Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34