Bunu Yapanlara Emlak Vergisi ve Tapu Harcı Tutarı İçin Ödedikleri Paralar Geri İade Edilecek! Erçel Gayrimenkul Büyükçekmece


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Emlak Vergisi 2020 ödeme tarihi yaklaşırken emlak uzmanları konut sahipleri ve konut almak isteyen kişileri uyardı. Vatandaş yasal haklarını bilmediği için emlak vergisi muafiyeti ve tapu harcı muafiyeti gibi hakları bilmediği için fazla ödeme yapıyor. Ancak başvuru yapan kişilere ödemiş oldukları fazla paralar iade ediliyor. Emlak vergisi ve tapu harcı iadesi için detaylar haberimizde…

2020 yılında tapu harcı yüzde 4 olarak güncellenirken emlak vergisi 2020 rakamları da yüzde 11.29 oranında artış gösterdi.

EMLAK VERGİSİ 2020 RAKAMLARI İLE MUAFİYET HAKKI OLANLARA ÖDEDİKLERİ FAZLA PARALAR GERİ İADE EDİLECEK
Hazine ve Maliye Bakanlığı milyonlarca taşınmaz sahibi tarafından beklenen 2020 emlak vergisi artış oranı için uygulanacak rakamı açıkladı.

28 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan yeni Emlak Vergisi Kanunu Tebliği ile  2019 yılı için yeniden değerleme oranı %22,5 olarak belirlendiği, emlak vergisi yeniden değerleme oranı olarak ise bu rakamın yarısının yani yüzde 11.29 rakamının uygulunacağı ilan edildi.

Yeni tebliğe göre 2020 yılında emlak vergisi tutarları yüzde 11,29 oranında artış gösterdi. Yani 2019 yılında 100 lira emlak vergisi ödeyen kişiler bu sene yüzde 11,29 oranında artış göstererek 111,29 lira olarak ödeme yapacaklar. Ancak pek çok kişi emlak vergisi muafiyeti hakkı olduğunu bilmeden ödeme yaptığı için bu tutarı geri alma hakkına sahip.
Emlak vergisinden muaf olan kişiler sahip olduğu evi 200 metrekare ve altında olan ve bir evi olan geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları, işi olmadığını belgeleyen işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri olarak sıralanırken bu kişilerin ödemiş oldukları emlak vergisi tutarları da belediyeler tarafından geri ödenmek zorundadır.

EROL ÇELİK

LÜKS KONUT UZMANI – MİMAR – KENTSEL DÖNÜŞÜM UZMANI


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34