Büyüyebilir kamu binaları geliyor! – Büyükçekmece Erçel Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatları için yeni yapılacak veya yaptırılacak kamu idari hizmet binalarının standartları açıklandı.  

 

Çalışmayla daha enerji etkin kamu binaları elde edilmesi  planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu Binaları Standartları Rehberi” bakanlığın internet sitesinde yer aldı.

Düzenleme ile birlikte, bina maliyetlerinin düşürülmesi, binalarda enerji verimliliği kriterlerine uygunluk şartı aranması ve cari giderlerin asgari  düzeyde tutulması, böylece fonksiyonu gereği ihtiyaçlarını rasyonel maliyetle karşılayan, gerek yapımı, gerekse işletme esnasında tasarruf sağlayan yapılaşma amaçlanıyor.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; ayrıca arsaya özel, maliyetsiz, güneş, rüzgar ve benzeri iklimsel özelliklerin azami ölçüde dikkate alındığı tasarım stratejileri kullanılarak  yapılan mimari projelerle daha enerji etkin kamu binaları elde edilmesi hedefleniyor.

Mümkünse modüler

Rehberde, kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatlarınca yeni yapılacak veya yaptırılacak kamu idari hizmet binalarında dikkate alınması gereken genel ilke, esas ve standartların tespit edilmesi, kiralama ve satın almalarda ise kullanıma ilişkin brüt alanların belirlenmesine ilişkin hükümlere yer verildi.

Buna göre, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre genel yönetim kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların merkez ve taşra teşkilatlarına ait yeni yapılacak tüm kamu idari hizmet binalarında söz konusu rehber esas olarak yapılabilecek.

Kamu binaları tasarlanırken “büyüyebilir” olmasına dikkat edilecek. Bu kapsamda ilk aşamada, binanın araziye yerleşiminin büyümeye (mümkünse modüler büyüyebilir) müsaade eder şekilde olması, olası büyümenin gerçekleşeceği alanın belirlenmesi olacak.

Konum güneşe göre seçilecek

Kamu idari hizmet binalarının mimari projesinde getirilecek pasif çözümlerle ısıtma ve soğutma yüklerinin azaltılması esas alınacak. Bu nedenle düşük maliyetli, enerji etkin tasarım için öncelikle proje başlangıç aşamasında binanın güneşe göre konumlandırılması ve şekillendirilmesi gerekecek.

 

+kamu binaları tasarımı, +kamu binaları standartları projeleri, +kamu binalarının standartları belli oldu, +çevre ve şehircilik bakanlığı kamu binaları önerisi, +imar barışı başvuru ofisi büyükçekmece, +büyükçekmece imar barışı ofisi, +imar barışı ofisi erol çelik, +erol çelik büyükçekmece, +ercel gayrimenkul danışmanlık ofisi büyükçekmece, +erol çelik kentsel danışman büyükcekmece,

 

 


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34