Ev fiyatları yüzde 15 artacak! – Büyükçekmece emlak ofisi


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Erçel Gayrimenkul Emlak Danışmanlığı kurucusu Mimar Erol Çelik, faizlerin düşeceği ile ilgili haberlerin piyasayı canlandırdığını ve yılın ilk sekiz ayındaki satışların son 10 senin yüzde 50 altında olduğunu ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun Bankacılık Sektörü tarafından açıkladığı verilere göre, bankaların kullandırdığı konut kredileri, Ağustos ayı sonunda kamu bankalarının konut kredileri faizlerini yüzde 1.0’in altına düşürmeleriyle ilk iki hafta sonunda 2.1 milyar liralık konut kredisi kullandırılması sonrasında özel bankaların da konut kredisi faizlerini aşağı çekmesiyle, 2018 yılının Ağustos ayındaki 199 milyar 22 milyon liradan, 2019 yılı Temmuz ayı sonunda 178 milyar 741 milyon liraya kadar düşürüldükten sonra aylık yüzde 1.31 artışla 181 milyar 93 milyon lira oldu.

Finans Gündem’de yer alan habere göre; konut kredisi kullanımı, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, geçen hafta konut kredisi faizlerini düşürerek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık 0.99’dan başlayan oranlarla, 180 aya kadar vadeli kredi kullanımı sunuyor.

Konut fiyatlarının birkaç ay önce çok düşük olduğunu ve yavaş yavaş yükseliş gösterdiğini belirten bir vatandaş düşüncelerini şu şekilde anlatttı: ”İnsanların faiz oranıyla da alakalı tabi bu ama yani dönemsel olarak hani metroların bitmesi veya bazı yol çalışmalarının bitmesiyle de alakalı olduğunu düşünmüyorum ben sadece faizle alakalı olduğunu düşünmüyorum yani.

Mesela Anadolu yakasında çoğu yerde metro var. Metro bitiyor fiyatlar artıyor alıcılar daha çok yukarı çıkıyor yani. Tek faize bağlamıyorum ben her şeyi. Yok, çok etkilediğini düşünmüyorum. Bir bölümünün tamamen yol çalışmaları işte metrolar, yakın kentsel dönüşüme biten ondan sonra yerlerde hani bunların yukarı çıktığını fiyatların daha çok arttığını görüyorum çünkü alıcılar daha çok artıyor. Alıcılar çıkıyor yani alabiliyorlar insanlar şu an öyle düşünüyorum.”

Emlak brokerı EROL ÇELİK  konu hakkında şu açıklamalara bulundu: ”Bayramların bitmesi, okulların başlaması, insanların geri dönmesi, yazın bitmesi de zaten bir hareketi beklediğimiz andı ama faizlerin düşmesi de kesinlikle buna bir ivme kazandırdı ama ancak bu demek değil ki fiyatlar artacak veya bir şeyler olacak bir anda kiralık kalmalı sadece piyasada şu an kiralık ev Bağdat Caddesi ve civarında neredeyse yok denecek kadar az. Böyle ciddi bir problem var. Satılıklarda da önümüzdeki iki sene içinde yüzde 10 ila 15 aralığında bir yukarı doğru çıkma gözlemlenebilir diye düşünüyorum.

EROL ÇELİK

EMLAK BROKERİ – MİMAR -KENTSEL DÖNÜŞÜM UZMANI


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34