Ev Sahipleri Tahliye Taahhütnamesi İle Kiracıları Evden Nasıl Çıkarabilirler?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Ev sahipleri kiracıları kira sözleşmesi sonunda evden çıkarabilmek için tahliye taahhütnamesi almaktadır. Peki tahliye taahhütnamesi nedir, hukuki geçerliliği var mıdır?

Ev Sahipleri Tahliye Taahhütnamesi İle Kiracıları Evden Nasıl Çıkarabilirler?

Ev sahipleri kiracılar arasında kiralama işleminin sonlandırılması zaman zaman problem olmaktadır. Kiracısını evden zorluk yaşamadan çıkarmak isteyen ev sahiplerinin başvuırdukları yollardan birisi de tahliye taahhütnamesi almak oluyor. Peki tahliye taahhütnamesi nedir? Hukuki olarak bir geçerliliği bulunur mu? Tahliye taahhütnamesi ile kiracı hemen evden çıkarılabilir mi? 

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NEDİR?

Kira sözleşmesi ile başlayan kiracı ve ev sahibi ilişkilerinde kanun daha çok kiracı yanında yer almaktadır. Kira sözleşmesi belirli bir süreliğine yapılsa dahi kiracının sözleşme sonunda evden çıkması garanti değildir. Kiracı düzenli kira ödemesi yaptıkça kira sözleşmesini devam ettirme hakkına sahip olabiliyor. Ancak kiracıdan tahliye taahhütnamesi alan ev sahipleri kiracıları evden çıkarabilme imkanına sahip olabiliyorlar. 

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ İLE KİRACI EVDEN NASIL ÇIKARILIR?

Bir ev sahibinin kiracısından tahliye taahhütnamesi almış olması doğrudan kiracının çıkarılmasına imkan tanımaz. Kiracının tahliyesi için bazı hukuki süreçlerin işletilmesi gerekir. Bunun için iki ayrı yol bulunmaktadır. Ev sahipleri dava açmak yolunu tercih edebilirler. Tahliye davası ile tahliye taahhütnamesi ibraz edilerek kiracının tahliyesi istenebilir. Ancak bu tahliye davası tahliye taahhütnamesinde evi boşaltmak için yazılı olan süreden en fazla bir ay içerisinde açılmalıdır. 

Kiracıları tahliye taahhütnamesi ile evden çıkarmanın bir başka yolu da icraya başvurmaktır. İcra dairesi aracılığı ile tahliye taahhütnamesi devreye sokularak kiracının evden çıkarılması sağlanır. Bu süreçler işletilmeden tahliye taahhütnamesinin bir işlevselliği bulunmamaktadır. 

TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ NE ZAMAN GEÇERSİZ OLUR?

Tahliye taahhütnamesi genel itibariyle bir sözleşmedir. Bu sözleşme kişinin özgür iradesi ile imzalanmış olmalıdır. Hile veya korkutma ile alınan tahliye taahhütnamesinin bir geçerliliği bulunmamalıdır. Ancak bu şekilde imzalanmış bir tahliye taahhütnamesinin 1 yıllık süre içerisinde iptal edilmesi gerekir. Aksi durumda tahliye taahhütnamesi geçerli olur. 

Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için bu sözleşmenin ne zaman imzalandığının da önemi var. Eğer bir tahliye taahhütnamesi kira sözleşmesinin imzalanması sırasında veya daha öncesinden verilmişse geçerli olmaz. Tahliye taahhütnamesinin imzalanması için kanuna göre makul süre kira sözleşmesinin imzalanması ve kiracıya kiralananın tesliminden 15 gün sonra ile 1 ay arasındaki zaman olarak değerlendirilmektedir.

EROL ÇELİK – Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34