Ev Sahiplerini İlgilendiriyor!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Kimler Kira Gelir Vergisinden Muaftır? Vergi İstisnası Nasıl Uygulanır?

Konut ve işyeri kira geliri olan 2 milyon kişi için kira geliri beyanı dönemi başlıyor. Peki, kimler kira gelir vergisinden muaftır? İşte ayrıntılar.

Ev Sahiplerini İlgilendiriyor! Kimler Kira Gelir Vergisinden Muaftır? Vergi İstisnası Nasıl Uygulanır?

1 Mart 2022 itibarıyla konut ve işyeri kira geliri olan 2 milyon kişi için beyan dönemi başlıyor. Mülk sahibi olan vatandaşlar yılın belli bölümlerinde kira geliri, emlak, değer artış kazancı ve çevre temizlik vergisi gibi ödemeleri yapmakla yükümlü oluyor. Bu vatandaşların her yıl bir önceki yıl elde ettikleri kira geliri için beyan vermesi gerekiyor. 

Bir önceki yıl elde edilen konut kira gelirlerinin 7 bin lirası gelir vergisinden muaf tutuluyor. Bu tutarı aşmayan kira gelirlerinin beyan edilmesi gerekmiyor. Ancak istisna kapsamında olmayan ya da gelirini eksik bildirenlerin bu hakkı elinden alınıyor. 2022 yılında geçerli olan konut istisna tutarı 9 bin 500 TL olarak belirlendi. 

İşyeri kira geliri vergisi için ise beyanname sınırı her yıl yeniden belirleniyor. İş yeri kira geliri elde edenler için beyan sınırı 53 bin lira olup, 2022 yılı gelirleri için bu tutar 70 bin lira olarak belirlendi. 

Konut sahibi olanlar da kiradan elde ettiği geliri önce beyan ediyor daha sonra da vergi tutarını Mart ve Temmuz ayında iki taksit halinde ödüyor. 

kira gelir vergisi-2

KİMLER KİRA GELİR VERGİSİNDEN MUAFTIR?

Gelir İdaresi Başkanlığı kira geliri ve vergilendirmesine ilişkin çeşitli açıklamalar yaptı. Gayrimenkul sermaye iradının mükellefi, kira gelirine konu mal ve hakların sahipleridir. 2021 yılında mesken kira gelirlerinin 7 bin lirası, 2022 yılı için de 9 bin 500 lirası kira gelir vergisinden muaf tutulmaktadır. Bu tutarın altında kira geliri olanlardan mesken gelirleri için yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmemektedir. Beyana tabi geliri yalnızca kira geliri olan mükelleflerden, bir takvim yılı içinde elde ettiği konut kira geliri 2021 yılı için belirlenen istisna tutarı olan 7 bin lirayı aşanlardan beyanname talep edilecek. 

1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında beyanname verilmesi gerekmektedir. 

kira gelir vergisi 2-1

KİRA GELİR VERGİ İSTİSNASI NASIL UYGULANIR?

2021 yılı için mesken kira gelirinin 7 bin liralık olan kısmı istisna kapsamına giriyordu. Bu tutarın üzerinde mesken kira geliri elde edilmesi durumunda verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesinde beyan edilen kira gelirinden istisna tutarının düşülmesi gerekiyor. 

Kira gelirini yanı sıra ticari, zirai ya da meslek kazancını beyan etme zorunluluğu olanlar istisna uygulaması kapsamı dışında kalıyor. 

Sahip olduğu konuttan kira geliri olan kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının altında kira geliri olması durumunda da vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına da beyannamesine gerek olmuyor. 

EROL ÇELİK – Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34