Evinizi Olduğundan Büyük Gösterme Yöntemleri


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Tabii ki her evin bir metrekaresi var ve içine alabileceği eşyalar boyutuna göre değişiyor. Fakat bazı dekorasyon hileleriyle evinizin göze olduğundan büyük gelmesi mümkün. Örneğin evinizin metrekaresi küçük fakat tavanları yüksekse dikkatleri daha yukarı çekecek şekilde dekore ederek ekstra alandan en verimli şekilde yararlanmış olursunuz. Mesela tabandan tavana perdeler bunu gerçekleştirmek için şık bir yoldur.

1-    Evinizde Doğal Aydınlatma Kullanmak

 Doğal aydınlatma da  evinizi büyük göstermede önemli bir faktördür. Ne kadar büyük olursa olsun doğal ışık alamayan evler kasvetli görünürler. Evinizin güneş ışığı alması ferah bir görünüm yarattığından, ev ne kadar küçük olursa olsun içinizi açacaktır. Pencerenin yetersiz kaldığı durumlarda ise yapay aydınlatmadan yararlanmalısınız. Gömme ışıklar ve nokta aydınlatma gibi farklı ışık sistemlerini deneyebilirsiniz.

2-    Açık Renk Duvar Boyası Kullanmak

Açık Renk Duvar Boyası

Evinizi büyük göstermek için yapabileceğiniz bir diğer şey de, duvarlarınızı açık renklere boyamaktır. Açık renkler ışığı yansıttığından güneş ışığının yarattığı etkiyi en üst düzeye çıkarır. Diğer taraftan koyu renkler ışığı absorbe ettiği için alanı daha küçük ve kasvetli gösterir. Tavanlarınızın da yükseklik etkisi yaratması için beyaza ya da seçtiğiniz duvar renginin tonlarına boyatmak en etkilisidir. Buna ek olarak, duvarlarınızın ve mobilyalarınızın aynı renk olması da kamuflaj etkisi yaratacağından mekanın daha geniş algılanmasına sebep olur.Odanızı büyük göstermenin bir diğer yolu da az aksesuar kullanmak, duvarlarınızı fazla doldurmamaktır.

3-    Ayna Kullanmak

Evde Ayna Kullanmak

Az aksesuar kullanmaktan bahsettik, fakat bir aksesuar var ki odanızı geniş göstermede onun üstüne yok. Aynalar bu konudaki en büyük yardımcınız olacaktır. Derinlik katacağından küçük mekanlarda ayna kullanmak oldukça mantıklı bir seçenektir. Aynalı duvarın evinizi olduğundan çok daha büyük gösterdiği bir gerçektir, fakat tüm duvarı aynayla kaplamayı estetik bulmuyor olabilirsiniz. Bunun yerine en azından odanızın içinde boy aynasına yer verirseniz yarattığı yansımadan dolayı bir ilüzyon etkisi oluşturarak odanızı olduğundan daha büyük gösterecektir.

4-    Daha Planlı Bir Ev Düzeni Yapmak

Mobilya düzeninizi odadaki trafiği engellemeyecek şekilde yerleştirmelisiniz. Odadan odaya veya odanın içinde giderken zigzaglar yapmanız gerektiğinde oda küçük algısı yaratılmış olur. Bunun yerine rahatça yürüyebileceğiniz bir düzen oluşturabilirseniz odanız olduğundan daha geniş ve ferah hissettirir.

5-    Daha Az Halı Kullanmak

Daha Az Halı Kullanmak

Türk evlerinde yapılan en büyük hatalardan biri de odanın içinde birkaç tane küçük halı kullanmaktır. Küçük odaların olduğundan daha da küçük gözükmesine sebep olabilir. Bu yüzden eğer odanızın olduğundan geniş görünmesini istiyorsanız odada büyük bir halı kullanabilir veya zemininizi halıyla kaplatabilirsiniz. Bir başka fikir de duvarlarda birden fazla küçük fotoğraf ya da sanat eseri koymak yerine bir tane büyük fotoğraf ya da sanat eseri koymak olabilir.

6-    Ve Son Olarak: Daha Çok Risk Almak!

Sonuç olarak eviniz ya da oturma odanızın büyüklüğünden bağımsız olarak, işlevsel amacının yanında bir de rahatlatıcı bir atmosferi olmalıdır, ve bazen dekorasyon ile ilgili geleneksel fikirler küçük bir alan için en iyi çözüm olmayabilir. Bu nedenle risk almaktan, yeni şeyler denemekten çekinmemelisiniz.


Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34