Home Ofis Nedir? Home Ofis Dekorasyon


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Home Ofis Nedir?

Home Ofis Nedir?

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte bir sürü yeni iş türü ortaya çıktı ve freelance yani serbest çalışan kişiler ekstradan bir ofis kiralayıp onun masraflarını karşılamak yerine, evlerindeki bir odayı çalışma odasına dönüştürmeyi tercih etmeye başladılar. Evden çalışan insan sayısının çok artması ve ekonomiye ciddi bir katkı sağlamaya başlamaları ise home ofis kültürünün oluşmasını tetikledi. Özellikle mimarlar, tasarımcılar, metin yazarları gibi meslekleri olanlar tarafından tercih edilen home ofis sisteminin Avrupa’dan ülkemize geldikten sonra oldukça hızlı yayılmasının sebebi maliyetlerin minimuma indirilmesi açısından oldukça etkili olması gösterilebilir.

Home Ofisin Avantajları Nelerdir?

Belli bir zaman aralığına bağlı kalmadan esnek çalışma saatlerine sahip oluşunuz ve günlük yaşamınıza göre şekil verebilmeniz, home ofisin en büyük avantajlarından biri fakat verimin düşmemesi için günlük plan yapmak en mantıklı seçenek gibi duruyor.

Verimden bahsetmişken, verimi arttıran faktörler kişiden kişiye göre değiştiğinden home ofisi kendinize göre en etkili şekilde düzenlemeniz mümkün. Aynı zamanda ofisteki gürültülü ortamın olmaması ve iş arkadaşlarınızın dikkatinizi dağıtması gibi durumlarla karşılaşmamanız yine verimi yükseltmede etkilidir.

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsanız, trafikte 1-2 saat harcamak oldukça normal sayılır. Home office çalışmaya başladığınızda ise, normalde trafikte kaybedeceğiniz zamanı çalışmaya ayırabileceğiniz gibi, kendinize de ayırmayı tercih edip kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz. Yol masrafınızın olmaması ve trafikteki stresi yaşamamanız da cabası.

Home Ofis Dekorasyon Önerileri

Home Ofis Dekorasyon Önerileri

Ofisinizin dikkat dağıtıcı olmaması en önem vermeniz gereken konulardan biridir. Bu nedenle tercih edeceğiniz mobilyaların ve dekoratif eşyaların fazla göze batmasından ve abartılı sayıda olmasından kaçınmalısınız. Duvarlarda gözünüzü yoracak parlak renkler yerine pastel renkler kullanarak modern ve sade bir görüntü elde edebilirsiniz. Aynı zamanda odayı fazla eşyayla doldurmamalı, eğer bir koltuk yeterliyse ikinciyi almamalısınız. Bu hem dağınık bir görüntü oluşmasına yol açacak hem de dikkatinizi dağıtacaktır. Mobilya ve dekoratif eşyaların sade ve minimal yapıları bu engelleri aşmanıza yardım edecektir.

Buna ek olarak, kullanacağınız alanı evin kuytu ve kullanılmayan bir yerindense, sevdiğiniz, ferah ve ışık alan bir yeri seçmek sizin için daha verimli olacaktır. Uzun saatler masa başında çalışacağınızdan, sizin de keyif alacağınız bir noktayı seçmek hem konsantasyonunuz hem de aldığınız verim açısından etkili olacaktır.

Her yaşam alanında olduğu gibi, home ofiste de bitkilere yer verilmelidir, iç mekanları ferahlatmak ve doğal detaylara da yer vermek için kullanılabilecek en güzel yöntem bitkilendirmedir. Ofisinizi nasıl dekore ederseniz edin, bitki her zaman göze hitap eden detaylardandır. İster odanın içinde büyük vazolarda, ister küçük saksılar içinde masa üzerinde bitkiler tercih edebilir, home ofis dekorasyonunuzu natürel bir ofis alanına çevirmiş olursunuz.

Ayrıca, home ofisin tamamen ev gibi dekore edilmemesi de önemli bir noktadır. Home ofisinizin ev ortamına benzemesi fazla rahatlık getireceğinden odağınızın dağılmasına neden olup, sizi yavaşlatabilir. Home ofisin içinde size özel olarak düzenlenmiş, iş ortamını anımsatacak bölümler olursa, dikkatinizin dağılmasına engel olup daha verimli iş yapabilirsiniz.


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34