İkinci El Konut Satışları İçin Ekspertiz Zorunluluğu Var Mı, Hangi Konutlarda Ev Alırken Eksper Raporu Zorunlu Mu?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

İkinci El Konut Satışları İçin Ekspertiz Zorunluluğu Var Mı,

Hangi Konutlarda Ev Alırken Eksper Raporu Zorunlu Mu?

Düşen faiz oranları ile beraber uzun süredir beklemede olan vatandaşlar yeniden alıma yöneldi. Peki, tapu harcı 2020 rakamları ne kadar, ev alırken tapu harcı kaç lira, ikinci el konut alırken ekspertiz zorunlu mu, hangi durumlarda ekspertiz raporu istenir?

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyen kişilerin aşina oldukları ekspertiz işlemi konutun gerçek değerinin belirlenmesi için uygulanan bir değerleme yöntemidir.

İKİNCİ EL KONUTLARDA EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU VAR MI?

Şu anda ülkemizde sadece yabancılara konut satışı için yapılan işlemlerde ekspertiz zorunluluğu bulunmakta olup bunun haricinde uygulanan bir zorunluluk bulunmamaktadır.

2019 yılında yapılan yasal düzenleme ile düşük tapu harcı ve emlak vergisi ödemek için yapılan tapuda düşük beyan ve vergi zararının engellemek için tüm konut satışlarına ekspertiz zorunluluğu getireleceği iddia edilmişti.  Ancak daha sonra kamuoyunda oluşan yoğun baskı nedeni ile söz konusu yasal düzenleme rafa kaldırılmış ve iptal edilmiş böyleliklede 2020 yılında ikinci el konut satışında ekspertiz zorunluluğu ortadan kaldırılmış oldu. Şu anda sadece yabancıya konut satışında zorunlu eksper uygulaması bulunmaktadır.

KONUT KREDİSİ ÇEKERKEN EKSPERTİZ ZORUNLU MU?

Evet, konut kredisi kullanırken ekspertiz yaptırılması zorunlu olup, kişiye kredi onayı verilmese de bu ücretin tahsili zorunlu olup iadesi mümkün değildir.

 


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34