Kaçak Yapı Yapanların Pişkinliği Pes Dedirtti!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Türkiye’nin önemli sorunlarından biri olan kaçak yapılaşma konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı mücadelesini sürdürüyor. Kaçak yapı sahipleri üst üste Bakanlığa dava açtı.

Kaçak Yapı Yapanların Pişkinliği Pes Dedirtti!

Türkiye’de kaçak yapılaşma durdurulamıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı her ne kadar kaçak yapılaşma ile mücadele etmeye çalışsa da önüne geçemiyor. Bakanlık, usulsüz yapı inşa edenler için suç duyurusunda bulunurken, bir gerçek de ortaya çıktı. Kaçak yapı sahiplerinin peş peşe açtığı davalardan takipsizlik kararı çıktığı öğrenildi.

DOĞA KATLİAMI DİYEREK ŞİKAYET ETTİ

Rize İkizdere’de yaşayan B.C isimli kişi, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, İkizdere’de Gölyayla Köyü’nde çevre koruma imar planına aykırı bir yapılaşma olduğunu ve yapılaşmanın bir doğa katliamı olduğunu belirterek şikayette bulundu. Bölgede, çok katlı betonarme kaçak binaların sayısının arttığını ve bunun doğaya zarar verdiğini belirterek, Bakanlık’a ” Bu doğa katliamını durdurun ” çağrısı yaptı. 

KAÇAK YAPI YAPANLARIN PİŞKİNLİĞİ PES DEDİRTTİ

Ak Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, şikayeti Bakanlığa ileterek konu hakkında bugüne kadar neler yapıldığı ve ne aşamada olunduğu hakkında bilgi verilmesini istedi. Bakanlığın gönderdiği yanıtta ise doğa ve çevreye zarar veren konutların tek tek tespit edildiğinin altı çizilerek, kaçak yapılarla ilgili olay yeri görgü tutanaklarının İkizdere İlçe Jandarma Komutanlığı taraından Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderildiği, rapor ve dosyaların Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne sunulduğu belirtildi. 

Bakanlık söz konusu yanıtında, kaçak yapı inşa ederek Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanını’na aykırı harekette bulunanlar için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu da iletti. 

Öte yandan Bakanlık, kaçak yapı inşa eden kişilerin dava açtıklarını belirtti. Hem kaçak yapılaşmaya yol açan şahısların açtığı davaların da takipsizlikle sonuçlandığı açıklandı. 


Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34