Kira Sözleşmesindeki Önemli Noktalar


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

 

Kira sözleşmesi, mülk sahiplerinin ve kiracıların kira ilişkilerinde uymayı kabul ettiği kuralları belirler. Kiracının mülkte ne kadar süre konaklayacağı ve her ay ödemesi gereken kira miktarı gibi çok önemli detaylara sahip bir belge olmasının yanı sıra tamamen yasal bir sözleşmedir.

Bu yazımızda, kira sözleşmenizde ele alınması gereken önemli maddelerden bazılarını paylaşıyoruz.

1. Kiracıların Belirtilmesi

Evde yaşamayı planlayan evli ya da bekar her kişi, kiracı olarak adlandırılmalı ve kira sözleşmesini imzalamalıdır. Bu, her kiracıyı kira bedelinin ödenmesi ve doğru kullanılması için yasal olarak sorumlu tutar. Örneğin, başkalarının kurallara uymaması veya ödeme yapamaması durumunda kiracının herhangi birinden tüm kirayı yasal olarak isteyebilmesi anlamına gelir. Aynı zamanda, bir kiracı önemli bir koşulu ihlal ederse, kira sözleşmesiyle diğer tüm kiracılar anlaşmasını feshedebilir.

2. Mülk Hakkı

Kira sözleşmesi yalnızca sözleşmeyi imzalayan kişilerin ve çocuklarının evi olduğunu açıkça belirtmelidir. Bu, mülkünüzde kimin yaşadığını (onayladığınız kişilerin) tespit etmek ve kiracı sayısını sınırlama hakkını elinizde tutmanızı sağlar.

3. Kiralama Süresi 

Her kira belgesi, bir kira sözleşmesi mi yoksa sabit vadeli bir kiralama mı olduğunu belirtmelidir. Kira sözleşmeleri genellikle aydan aya kadar sürer ve ev sahibi veya kiracı tarafından feshedilmedikçe kendi kendini yeniler. Öte yandan, kiralamalar genellikle bir yıl sürer. Seçiminiz kiracının ne kadar kalmasını istediğinize ve düzenlemenizde ne kadar esnekliğe ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

4. Kira Ödemesi

Sözleşmede kiranın ne zaman ödeneceği (genellikle ayın ilk günü) ve kira miktarı belirtilmelidir. Karışıklığı önlemek ve kiracılarla olan anlaşmazlıkları gidermek için banka hesabı bilgileri ve kiranın zamanında ödenmemesi halinde geciken ücretlerin ödenip ödenmeyeceği de belirtilmelidir.

5. Depozito ve ücretler

Depozito teminatlarının detayları ve iadesi, ev sahipleri ve kiracılar arasında sıkça sorun yaratabilmektedir. Karışıklık ve yasal zorlukları önlemek için, kira sözleşmenizin depozito limitleri, kullanımları ve iadeleri konusunda net olması gerekir;

 • Güvenlik depozitosunun tutarı
 • Depozitonun nasıl kullanılabileceği (örneğin, hasar onarımı için) ve nasıl kullanılamayacağı (geçen ayın kirasına uygulamak gibi)
 • Kiracı, taşındıktan sonra depozitoyu ne zaman ve nasıl iade edeceği

6. Onarım ve bakım 

Kira sözleşmesi, kiracının onarım ve bakımla ilgili sorumluluklarını açıkça belirtmelidir çünkü kiracı mülkün suistimali veya ihmalinden dolaylı kaynaklanan zararları ödeme konusunda sorumludur.

7. Yasa dışı faaliyetler

Kiracılarınız arasındaki sorunlardan kaçınmak, mülk hasarını önlemek ve komşuların davalarına maruz kalma durumunu önlemek için aşırı gürültü ve yasadışı faaliyetler gibi rahatsız edici davranışları yasaklayan açık bir şart eklemelisiniz.

8. Evcil Hayvanlar

Evcil hayvanlara izin vermiyorsanız, kira sözleşmenizin konuyla ilgili net olduğundan emin olun. Evcil hayvanlara izin verirseniz, evcil hayvanların büyüklüğü, türü, sayısı ya da kiracının bahçeyi tüm hayvan atıklarından arındırması gerekliliği gibi özel kısıtlamaları belirtmelisiniz.

Kiracı iseniz; 

 • Kira kontratı imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Eğer mal sahibi değilse, yasal olarak vekillik/temsil durumunu araştırın.
 • Kira kontratında belirtilen adresin doğru olduğundan emin olun. Burada bina ve daire numarası gibi detaylar önemlidir.
 • Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ve hangi tutarlarda yapılacağını sözleşmede açıkça belirtin.
 • Sözleşmede kiracı ve ev sahibinin adı soyadı ve TC kimlik numarası gibi ana unsurların tam ve doğru yazılmış olmasına dikkat edin.
 • Kontratı, ev sahibi ile birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalayın. Ayrıca kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından emin olun.
 • Kira kontratında kefil olması halinde, kefilin hangi bedelden ne kadar süre sorumlu olacağını yazın.
 • Kira bedellerinin, mal sahibinin hangi banka hesabına ve hangi tarihler arasında ödeneceği net bir şekilde sözleşmede belirterek, mümkün olduğunca banka hesabına “kira bedeli” yazarak gönderin. (Havale ve EFT ücreti kiracıya aittir).
 • Kiralanan gayrimenkulün hangi koşullarda teslim edildiğini ve demirbaşların mevcut durumunu anlatan bir madde ekleyin. Burayı ne kadar detaylı yazarsanız o kadar iyi, çünkü verdiğiniz depozitonun geri alınma ihtimalini bu madde belirliyor.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı – Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34