Kiracılara Kötü Haber! Kirasını Geciktiren, Zamanında Evi Boşaltmayan Kiracıya Mahkemeden Emsal Hapis Kararı Çıktı


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Son dönemde artan konut fiyatları ve ev kiraları nedeni ile zor durumda kalan kiracılara bir kötü haberde mahkemeden geldi. Kirasını zamanında ödemeyen ve evi teslim etmeyen kiracıya hapis cezası!

Kiracılara Kötü Haber! Kirasını Geciktiren, Zamanında Evi Boşaltmayan Kiracıya Mahkemeden Emsal Hapis Kararı Çıktı

Mahkemeden şok karar! Araç kiralama şirketinden araba kiralayan ve kiraladığı arabanın ödemelerinde gecikmeye düşen kişi hakkında kiralama şirketi aracı iade alma talebinde bulundu. Aracın şehir dışında olması nedeni ile teslimatta gecikme yaşanması nedeni ile firma kiralayan kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Kiralama şirketi tarafından yapılan şikayet üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 28 Mayıs 2019 tarihli başvuru neticesine aracı zamanında teslim etmeyerek ‘Güveni kötüye kullanma, emniyeti suiistimal ve dolandırıcılık’ suçu işlediği iddiası ile soruşturma başlattı. Koronavirüs salgını nedeni ile uzayan mahkeme sürecinde ev ve araba kiralayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emsal bir karar imza atıldı. 

KİRALADIĞI EVİ YA DA ARABAYI ZAMANINDA TESLİM ETMEYENE HAPİS ŞOKU! 

Hürriyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre araç kiralama şirketinin başvurusu üzerine 1 yıldan 7 yıla kadar hapis istemi ile hakkında dava açılan F.Ö. pandemi nedeni ile uzun yıllardır çalıştıkları araç kiralama şirketinde ödemeler nedeni ile gecikmeye düştüklerini ödemelerini 15-20 gün gecikmeli de olsa yaptıklarını, şirketin buna rağmen ihtarname çekerek aracı teslim etmelerini istediklerini ve gelecek ayların da bedeli olan 52 bin 923 lirayı talep ettiğini iddia etti. 

Mahkemede yapılan tüm itirazlara rağmen “Hizmet nedeni ile güveni kötüye kullanma” suçlaması ile M.Ö. hakkında 1 yıl 5 gün hapis cezası verirken sanığın adli sicil kaydı olmaması nedeni ile cezayı 3 ay 10 güne indirdi. Hükmün açıklanması geri bırakılırken 5 yıl denetimli serbestlik uygulanacağı ilan edildi. 

MİLYONLARCA KİRACIYI İLGİLENDİREN EMSAL KARAR!

Mahkeme tarafından açıklanan kararı değerlendiren Av. Müslüm Karataş “25 yıllık avukatım böyle bir ceza görmedim. Karar bize şok geçirtti. Bu karar, araç veya ev kiralayan ev herkesi ilgilendiriyor. Karar, aracı teslim etmeyen veya evi zamanında boşaltmayan herkesin böylesi bir ceza ile karşı karşıya kalabileceğini ortaya koyuyor.

Hem biz hem duruşma savcısı karara itiraz ettik. Ancak, ilgili ağır ceza mahkemesi ret kararı verdi. Böylece karar kesinleşti” diyerek söz konusu kararın kiracılar için de geçerli olduğunun altını çizdi. Karar yapılan itiraza rağmen kesinleşti ve emsal karar olarak içtihatta yer aldı.

EROL ÇELİK – Satış Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34