Mart 2022 kira artış oranı belli oldu mu?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Mart 2022 kira artış oranı belli oldu mu? TEFE-TÜFE kira artışı hesaplaması yapacaklar dikkat! Mart’ta meskenler için yapılacak kira artış oranı açıklandı mı! 2022 Mart ayında kiralara yapılacak yeni rekor zamlı oran belli oldu mu? 2022 TEFE-TÜFE Mart ayında kira kontratlarını nasıl etkileyecek. Ev sahipleri ve kiracılar şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

Mart 2022 kira artış oranı belli oldu mu? TEFE-TÜFE kira artışı hesaplaması yapacaklar dikkat!

Ev sahipleri ve kiracıları Mart ayında bir kez daha karşı karşıya getirecek kritik gelişmenin ayrıntıları belli oluyor. Mart ayında yine kiracıları üzecek, ev sahiplerini ise sevindirecek rakamlar merakla takip ediliyor. Mart 2022 kira artış oranı verileri açıklandı mı? Mart ayında konut ve iş yerleri için kira artış oranı zamlı olarak düz hesaplama ile ne kadar oldu? Kira artış oranı belirlemede kullanılacak rakamlar açıklandı mı? Kiracı olanlar ve mesken sahiplerini yakından ilgilendiren bu habere dikkat! Kira kontratlarını Mart ayında yapanların tamamı bu ay içerisinde Nisan ayı başına kadar, 12 ay boyunca zamlı bu rakamlarla kirasını belirlemiş olacaklar. Son 6 aydır oldukça yüksek seviyelerde gelen kira artış oranı rakamları Mart ayında ne kadar olacak?  1 Mart 2022 – İstanbul Türkiye geneinde ev sahibi olsun, kiracı olsun her kira sözleşmesi yenilemesi yapılacak olan ay gözlerin çevrildiği kurum TÜİK olur. Milyonlarca ev sahibi ile kiracı arasında Mart 2022’de imzalanacak kira kontratı gerginliği için yeni rakamlar bekleniyor. Ev sahipleri, iş yeri sahipleri için kiracılarına Mart ayında yapacakları zamlı kira artışlarını kontratlara yazacaklar. Bunun için milyonlar beklemede ve TÜİK tarafından açıklanacak Şubat ayı enflasyon rakamını beklemeye başladı. 28 çeken Şubat ayının kısa sürmesi nedeniyle Mart ayı erken geldi. Mart ayında kiralara ne kadar zamlı artış yapılacak merak ediliyordu. Türkiye’nin tüm illerinde ve her ilçesinde kirada oturanlar veya ev sahipleri için kritik Mart ayı kira kontratı yenileme süreci Nisan ayı başına kadar sürecek. Kira kontratı yenileyecekler, kira sözleşmesinde yeni artış oranlarını ekleyecekler, Mart ayı boyunca kiralayacakları evde oturacaklar için 12 ay boyunca kiracılara yapılacak zamlı artışlar, kira artış oranları bekleniyor.

MART 2022 KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Şubat ayı göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Yeni ay Mart ayı ise hızlı ve savaş gerilimi ile başladı. Mart 2022 kira artış oranı Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile belirlenecek. TÜİK tarafından açıklanacak veriler her ay olduğu üzere Mart ayında da oldukça kritik. Şubat 2022 enflasyon oranı 3 Mart 2022 Perşembe günü saat 10:00’da duyurulacak. Bu rakamla birlikte Mart ayı kira artış oranı da belirlenmiş olacak. 

KİRA ARTIŞ ORANI NASIL HESAPLANIR?

Kira artış oranı hesaplaması Mart 2022 merak ediliyor.  Kira artışı hesaplaması Mart 2022 için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz.  Her ayın üçüncü iş gününde TÜİK tarafından bir önceki ayın Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) açıklanması ve burada belirtilen on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenmektedir. Bu durum eski Ekonomiden sorumlu Bakan Berat Albayrak döneminde başlatıldı. BU veriler daha önce ise Yİ-ÜFE rakamları ile belirlenmekteydi. Yüksek gelen veriler nedeniyle Berat Albayrak döneminde TÜFE olarak belirlenmiştir. Şimdi gözler yarın sabah 3 Mart Perşembe sabahı saat 10:00’da açıklanacak TÜİK 2022 Ocak ayı enflasyon rakamlarında TÜFE verilerine çevrildi.

ŞUBAT 2022’DE KONUTTA YÜZDE KAÇ KİRA ARTIŞI YAPILDI?

Milyonlarca vatandaşı oldukça yakından ilgilendiren kira artış oranları yüksek enflasyon, fahiş fiyatlı ev kiraları nedeniyle gündemdeki yerini koruyor. Geride bıraktığımız Şubat 2022’de mesken sahipleri kiracılarına yüzde kaç kira artışı yapıtı merak ediliyordu. Ocak ayı TÜFE verilerine göre Şubat ayında bir yıl geçerli kira artış oranı 19.60 olarak uygulanmıştı. Şubat ayında gelen kira artış oranı rakamı ise 22,58 olarak gerçekleşti.  2022 Şubat ayına kadar kira kontratı yüzde 22,58 artışla kiralara eklenmiş olacak. Bin TL kira ödeyecek vatandaş kirasına 220 TL artışla ödeyecek.

Erol çelik
Mimar – Değerleme Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34