Nasıl iyi bir komşu olunur? İyi bir komşu olmanın ipuçları.


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Günümüzde komşuluk ilişkileri geçmişte anlatılandan çok daha farklı bir hal aldı. Şehir hayatının temposu, iletişim yöntemlerinin değişimi ve teknolojik etkisi, ekonomik ve sosyal sorunlar ile daha fazlası bu ilişkilerin günümüzde aldığı durumu etkileyen faktörlerden sadece bazıları.

Komşuluk ilişkilerinin kuvvetli olmaması bir yana, komşular için davranışları düzenleyen yasal gereklilikler olmaması da kimi zaman bazı sorunların çözülmesini çaresiz bırakıyor.

Herkesin nefret ettiği bir komşu olmamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kendi Konforunuz Kadar Komşularınızın Konforunu da Düşünün.

Kimi zaman bir çift terlik ile dolaşmak bile, çok yüksek ve yankılı ses çıkarabilir. Terlik aldığınız zaman daha yumuşak tabanlı terlikler tercih edin. Bu terlikler daha konforlu olmakla kalmaz, aynı zamanda komşunuzun üst katta her gece tadilat varmış gibi hissetmesini önler 🙂

Gece Yarısı Temizlik Yapmaya Son Verin.

Üst kattaki bazı komşular, zeminlerini süpürmek ve mobilyalarını yeniden düzenlemek için bazen en uygun olmayan zamanları seçiyorlar. Hafta sonları çok erken olmayan sabah saatlerinde temizlik yapabilir veya işten döndükten sonra önemli işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Eğer uyku sorununuz varsa ve bir şeyleri düzenlemek, toparlamak istiyorsanız, bir elbise dolabı paketlemeyi deneyin ya da çok fazla gürültü yapmayan hafif bir toz alma işlemi yapın.

Yüksek Sesli Etkinliklerden Kaçının.

Komşularla yaşanan en önemli problemlerden bir diğeri ise yüksek seste izlenen filmler, yapılan sohbetler veya dinlenen müziklerdir. Yaptığınız etkinliklerde sesi sadece evinizde duyulacak şekilde ayarlayabilir ve kalabalık sohbetlerde bazen dışarıda organizasyon yapabilirsiniz.

Sınırlı mı hissediyorsunuz? Özgürce düşünün.

Evinizde nasıl davranmanıza izin verildiği konusunda kısıtlı hissetmek istemezsiniz. Örneğin; gece yarısı temizlik yapmaya gerçekten devam etmek istiyorsanız veya zorundaysanız, belki de mesafenin sizinle komşunuz arasında daha iyi bir ses bariyeri olacağı bağımsız ve müstakil bir mülke yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer kendi evinizse zemin ve tavan için de ses yalıtımı çözümleri oldukça başarılı sonuçlar sunuyor.

En önemlisi ve sonuncusu…

Komşunuzla karşılaştığınız her an güler yüzlü olun. Merhaba, iyi günler, nasılsınız, iyi akşamlar gibi kısacık ama samimi selamlaşmalar, hal hatır sormak sizi tüm komşular arasında hızla ilk sıraya yükseltecektir 🙂

EROL ÇELİK

 


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34