Şimdinin Akıllı Ev Teknolojileri


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Şimdinin Akıllı Ev Teknolojileri

Her geçen gün, teknolojinin gelebileceği en son yerdeyiz derken bilim insanları bizleri tekrar tekrar şaşırtıyor. Bir zamanlara damgasını vuran akıllı evler ve akıllı ev teknolojileri 2019 da tekrar gündeme geliyor. Düzenlenen bir Elektronik Showroom’da yeni akıllı teknolojiler meraklılarına tanıtıldı. İçlerinde yok yok. Akıllı kapı zilinden, çamaşır katlama makinesine, kamera sistemlerine kadar pek çok şey. Bunlar arasında en çok dikkat çekenleri sizler için bir araya getirip, kısaca tanıtmak istedik.

Evinizin Güvenliği Onlardan Sorulacak

Akıllı kapı zilleri ve akıllı kapı kilitleri sizlere bahsedeceğimiz ilk ev teknolojileri olacak. Bu akıllı kapı zilleri kapı çalınır çalınmaz, çalan kişinin fotoğrafını çekiyor. Bu sayede akşama evinize geldiğinizde siz yokken kapınızı çalan kişilerden haberdar olabileceksiniz. Ayrıca bu ziller toza, suya karşı dayanıklı ve 160 derece görüş açısına sahip. Üstelik yüz tanıma sistemi de bulunmakta. Akıllı kapı kilitleri ise siz evinizde yokken aklınızın evinizde kalmasına engel olacak. Bu kilitler sayesinde WiFi üzerinden bağlanarak istediğiniz takip kapınızın durumunu kontrol edebileceksiniz. Hatta kapınızın kilidini açıp kilitleyebileceksiniz.

Ev içi güvenliğin olmazsa olmaz kameralar da akıllı ev sahipleri için geliştirildi. Bu kameralar size sadece önemli şeylerin bilgilerini sunacak. Full HD kalitesinde kayıt yapabilen kameralar 5 metreye yakın ses kaydetme özelliğine de sahip.

Akıllı Ev Aletleri İle Tasarruf Edin

Akıllı Prizler size elektronik aletinizin ne kadar elektrik harcadığını görebiliriz. Ayrıca istediğiniz zaman sesli asistanınızla elektriğinizi açıp kapatabilir ve prize takılı olan elektrikli aletlerinizi kontrol edebilirsiniz. Akıllı prizler gibi Akıllı Su Sensörleri de sizlerin kurtarıcısı olacak. Evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz bu sensör su sızıntılarını size eş zamanlı olarak haber veriyor. Su demişken evlerin yeni gözdesi olacak Akıllı Sürahilere de değinmemiz gerekir. Bu sürahiler suyun moleküllerinin titreşim hızını değiştirmeyi sağlıyor. Bu sayede suyunuz isteğinize göre hemen ısınıyor ya da soğuyor.

Aydınlamanın en önemli unsuru olan ampuller de artık değişiyor. Akıllı aydınlatma sistemleri sayesinde daha çok tasarruf yapabileceksiniz. Üstelik bu aydınlatmanızı sesli asistanınız ile yönetebilirsiniz. Hayatınızda zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacak yegane şeylerden bir de akıllı çamaşır katlama makinası olmalı. Bu makina sayesinde çamaşırlarınız beş saniye içerisinde katlanmış bir şekilde dolaba koymaya hazır vaziyette olacak. Akıllı çamaşır makinasının şu anlık tek olumsuz yanı bebek kıyafetlerinde ve büyük tekstil alanlarında kullanılaması için önerilmiyor oluşu.

Banyonuzu Sesli Asistanınız İle Kontrol Edin

Evimizin her köşesine dokunan akıllı teknolojiler, banyo ve tuvaletlerimizde de karşımıza çıkıyor. Akıllı tuvalet, makyaj masası ve aynadan oluşan üçlü set… Hepsini sesli asistanınız ile kontrol edebilirsiniz. Renkli aydınlatmaların ve hoparlörün bulunduğu tuvaletinizden çıkmak istemeyebilirsiniz. Zira bunların yanı sıra bu tuvalet sizlere sifon kontrolü, temizleme, kurulama gibi fonksiyonlar ve en önemlisi de ısıtma sistemine sahip bir oturak sunuyor. Aynanıza ise istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Hatta Pamuk Prenses Masalı’ndaki gibi aynanıza soru sorup yanıt alabilirsiniz.

Geleceğin Evleri Akıllı Olacak

Pek çok yönden hayatımızı kolaylaştıran akıllı teknolojilerin asla yerinde saymayacağı ve bizleri şaşırtmaya devam edeceği bir gerçek. Şimdiden yapılan bir anket, 2030 yılı akıllı ev teknolojilerinin nasıl hayal edildiği ile ilgili ipucuları ortaya koyuyor. Buna göre; kullanıcıların çoğu sesli yardımcılar ya da uzaktan izlenen akıllı teknolojiler kullanacak, tam bağlantılı Akıllı Ev Aletleri günlük yaşantımızda daha çok etkin olacak ve tüketicilerin çoğu kişileştirilmiş elektronik ev yardımcı kullanacak. Peki sizlerin bu konuda düşüneceleri neler, bu teknolojiler daha ne kadar ileriye gidecek?

* Görseller örnek amaçlı kullanılmıştır.

 

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı – Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34