TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ, RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ GÖSTERMEK SUÇ MU?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Evet, ne yazık ki pek çok kişi böyle bir uygulamadan haberdar dahi olmadığı için tapuda rayiç bedel üzerinden satış göstermektedir. Bazı kişiler ise bilinçli olarak daha düşük tapu harcı ödemek için rayiç bedel üzerinden tapuda işlem yapmayı tercih etmektedir. Ancak ister bilinçli, isterse haberdar olmadan yapılan bu satışlar için rayiç bedel farkı tapu harcı vergi cezası ödenmektedir. 

tapu rayiç bedel üzerinden satış göstermek

TAPUDA EVİN DEĞERİNİN AZ GÖSTERİLMESİ 2022!

Konut fiyatlarının büyük bir hızla yükselmesinin ardından ne yazık ki pek çok kişi mecburen daha düşük tapu harcı ödemek için rayiç bedelden tapuda satış yaparken Maliye Bakanlığı tarafından konu hakkında işlemlerin incelemeye alınacağı belirtiliyor. Vergi müfettişleri bankalar ile yapmış oldukları çapraz karşılaştırmalar ile gerçek satış değeri ile tapuda beyan edilen satış değeri arasındaki farkı tespit edebiliyorlar. 

tapu düşük beyan cezası

TAPU SATIŞ BEDELİNİN DÜZELTİLMESİ! TAPU HARCI PİŞMANLIK BEYANNAMESİ, TAPU SATIŞ BEDELİ DÜZELTME DİLEKÇESİ NEDİR?

Vergi müfettişleri zaman aşımı nedeni ile geriye dönük en fazla 10 seneye kadar tarama yaparken söz konusu taramada son 10 sene içerisinde ev alıp satan kişilerin tapu işlemleri mercek altına alınıyor. Konut kredisi çekerek ev sahibi olanların bilgileri bankalardan çekiliyor ve konut kredisi tutarı ile tapudaki satış bedeli karşılaştırılıyor. Konut kredisi daha yüksek olan kişiler otomatik olarak yakalanmış oluyor ve vergi dairesine izaha çağrılıyor. 

Burada vatandaşa pişmanlık beyannamesi imzalatılıyor ve satış bedeli düzeltme dilekçesi doldurtuluyor. Vatandaş en az konut kredisi tutarı kadar satış bedeli göstermek sureti ile hem aradaki tapu harcı farkını ödüyor hem de vergi cezası kesiliyor. Bu rakam istenirse taksitle ödenebiliyor. Kendi isteği ile denetime girmeden vergi dairesine giderek düzeltme yapanlar ise vergi cezası ödemeden sadece aradaki tapu harcı farkını ödeyerek tapu satış bedelinin düzeltilmesi işlemini yapabiliyor.


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34