Tapusu Olanlar Dikkat! Yeni QR Kodlu Tapu Belgesi Zorunluluğu Var Mı, Tapular Değişecek Mi?


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Tapusu Olanlar Dikkat! Yeni QR Kodlu Tapu Belgesi Zorunluluğu Var Mı, Tapular Değişecek Mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan QR kodlu tapu uygulaması yayılmaya devam ediyor.

Peki, eski tapusu olanlar ne yapacak, QR kodlu tapu değişimi nasıl yapılacak, ücreti ne kadar, tapu değişimi zorunlu mu, tapu qr kodu nasıl okutulur, tapu qr kod okuyucu nasıl kullanılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından 2018 yılının Kasım ayında düzenlenen basın toplantısı ile tanıtımı gerçekleştirilen QR kodlu tapu için uygulama devam ediyor.

QR KODLU TAPU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Eski tapularla yeni tapular arasındaki tek fark yeni tapularda qr kodu bulunması. Bu kod hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Diğer önemli özellik QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üzerinde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu cep telefonunuza okuttuğunuz zaman bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu arsa, konut, alışveriş merkezi neyse bu taşınmazla ilgili bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada detaylı bir şekilde görüyoruz. Peki bu gayrimenkule gitmek istiyorsak da burada ‘rota’ kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan da baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, ne aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor” açıklamasında bulunmuştu.

QR KODLU TAPU ZORUNLU MU, ESKİ TAPULAR GEÇERLİ Mİ?

Evet, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında eski tapuların da geçerli olduğunu duyurmuş ve bir tapu değişim zorunluluğu bulunmadığını açıklamıştı.

ESKİ TAPU NASIL DEĞİŞTİRİLİR, TAPU DEĞİŞTİRME VE YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Tapu değşitirme işlemi taşınmazın bağlı bulunduğu belediye içerisinde bulunan tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Tapunun sahibi olan kişinin kimlik belgesi ile başvuruda bulunması ve eski tapusunu yenilemek istediğini beyan etmesi yeterlidir.

QR TAPU KODU NASIL OKUTULUR?

QR kodlu tapu sahibi olan kişiler akıllı cep telefonlarına indirecekleri QR kod okuma uygulamaları ile kod okuma işlemi yapabilecek.  Program fark etmeksizin uygulamayı indirern kişiler bu programa tapu üzerindenki QR kodu okutacak. Program otomatik olarak tapu sahibini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Parsel Sorgu sitesine yönlendirecek ve işlem ekranı otomatik olarak çıkacak.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı-Mimar-Kentsel Dönüşüm Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34