Tasarruflu Isınma Yöntemleri


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Tasarruflu Isınma Yöntemleri

Mevsim şartlarının getirdiği ısınma ihtiyacı, kış aylarında daha çok evde vakit geçirmemize neden oluyor. Bu nedenle kış aylarında gelmesini istemediğimiz yüklü faturalarla karşılaşabiliyoruz. Bu yazımızda sizler için kış aylarında işinize yarayacak tasarruflu ısınma yöntemlerini derledik.

Hangi Isıtıcı Daha Tasarruflu?

Infrared Isıtıcılar:

Isıyı ışık yoluyla ileten etki ettiği noktayı ısıtabilen, genellikle kafelerdeki bahçelerde kullanılan ınfrared ısıtıcılar, dış mekanda kullanılmaya uygun olan ısıtıcılardır.

Yağlı Radyatörler:

Daha çok kapalı alanlarda kullanılan, kalorifer peteklerine benzeyen yağlı radyatörler, etkili bir şekilde ısı sağlayabiliyor. İç mekanda daha tasarruflu olacak bir ısıtıcı arıyorsanız yağlı radyatörler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Konvektör Isıtıcılar:

Kapalı alanda hızlı bir şekilde ısıtma özelliği istiyorsanız tercihinizi konvektör ısıtıcılardan yana da kullanabilirsiniz. Ayrıca toza alerjisi olanlar için tercih edilebilir ürünler arasındadır.

Fanlı Isıtıcılar:

Üfleyerek ısı veren fanlı ısıtıcılar, ek ısıtıcı olarak kullanılmaya daha elverişli. Örneğin radyatör, odanın boyutuna göre küçükse ve odayı ısıtmaya yetmiyorsa fanlı ısıtıcıları tercih edebilirsiniz.

Elektrikli Şömineler:

Ürünün büyüklüğüne göre güçlü bir ısıtma performansı sağlayan elektrikli şömineler dekoratif olmasıyla da dikkat çekiyor. Özellikle demir dökme bölümlere sahip olan elektrikli şöminelerin ısıtma performansı diğerlerine göre daha başarılıdır. Evin dekorasyonuna uyum sağlayan bir ısıtıcı isterseniz elektrikli şömineleri tercih edebilirsiniz.

Elektrikle Isınmada Tasarruf Yöntemleri Neler?

Yapacağınız ufak tefek değişikliklerle, elektrik kullanımınızı azaltabilir ve daha verimli bir şekilde ısınabilirsiniz. Dilerseniz bu yöntemleri değerlendirelim.

Akıllı Elektrik Sayaçlarına Geçiş Yapın:

Eski sayaçların aksine; akıllı elektrik sayaçlarına geçiş yapmak, elektrik tüketiminize olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Hata payları daha düşüktür ve farklı zaman aralıklarında farklı fiyatlandırmalar yapabilme özelliklerine sahiptirler. Eğer eski tip bir elektrik sayacınız varsa, akıllı sayaca geçmenin tam zamanı!

Elektrik Tarifenizi Değiştirin:

Günün belirli saatlerinde yapacağınız kullanımları daha uygun bir şekilde fiyatlandırma yoluna gidebileceğiniz gibi, dengeli fiyatlandırma yapan tarifeleri de tercih edebilirsiniz. Eğer geceleri çalışmayı seven, sabahlayan biriyseniz; dengeli tüketim tarifeleri sizin için yüksek fatura anlamına gelecektir. Oysa üç zamanlı bir tarifeye geçerek, gece yapacağınız tüketimlerin faturaya yansıma oranını çok daha azaltabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi, bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinden edinebilirsiniz.

Kapı ve Pencerelerin Fitillerini Değiştirin:

Pencere ve kapı, soğuk havayı sızdırdıkları için ortam sıcaklığının düşmesine sebep olurlar. Siz de bu sebepten ötürü elektrikli ısıtıcınızı daha fazla kullanmayı tercih edersiniz. Kapı ve pencerelerinizin eskiyen fitillerini değiştirmek, pencerelerde silikon veya sünger bantlar kullanmak, ısı verimliliği arttıracaktır. Ortamınız daha kısa sürede ısınacak ve etkisini daha uzun süre hissettirir hale gelecektir. Bu da sizin için tasarruf demektir.

Isı Yalıtımına Önem Verin:

Isı yalıtımı konusunda başarısız bir ev ya da iş yeri, alanda ısının muhafaza edilmesi neredeyse imkansız olduğu için daha fazla elektrik tüketilmesine neden olacaktır. Bina ya da oda içi ısı izolasyonu yapmak hem kış hem de yaz aylarında, alandaki ideal ısının yok olmasını büyük oranda önler.

Kombi, Klima, Kalorifer Gibi Cihazların Düzenli Bakımını Yaptırın:

Kombi, klima ve kalorifer gibi cihazların bakımı, enerji tüketimini azaltır. Dönemsel olarak gerçekleştirilen bakım işlemleri, ısıtma-soğutma cihazlarının daha verimli çalışmasını sağlar. Böylece bu cihazlardan tam performans sağlarsınız. Ayrıca bakımı yapılmış bir kombi, doğalgaz tüketimini azaltacağı için tasarruf ederken de atmosferin kirlenmesini de önlemiş olursunuz. Isıtma-soğutma cihazlarının bakımını yaparken ayrıca potansiyel arızalar da tespit edilebilir. Böylelikle ciddi bir arıza oluşmadan önce gerektiği takdirde aşınan parçalar değiştirilerek olası tamirat süreçleri engellenir.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı – Mimar


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34