Yeni Yasa Teklifi: Binalara Kimlik Kartı Çıkacak, Deprem Riski Tapu Kütüğüne İşlenecek!


Yayın tarihi : Kategoriler : Genel

Yeni Yasa Teklifi: Binalara Kimlik Kartı Çıkacak, Deprem Riski Tapu Kütüğüne İşlenecek!
Elazığ’da yaşanan depremin ardından yaşanan büyük yıkım ve 41 can kaybı Türkiye’nin bir kere daha acı gerçek ile yüzleşmesine neden olurken depreme hazırlık için yasal düzenlemenin şart olduğu bir kere daha ortaya çıktı. Bina kimlik kartı ile deprem riski taşıyan binalar için takip süreci kolaylaşacak.

Türkiye’de fay hatları için uyarılar üst üste gelirken yaşanan depremler ile beraber riskli konut stoku için de alarm zilleri çalmaya başladı.

BİNALARA KİMLİK KARTI ÇIKARILACAK, HANGİ BİNAYI KİM YAPTI, DEPREM RİSKİ NE KADAR BİLİNECEK!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na kanun teklifi veren CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal her binaya kimlik kartı çıkarılmasını talep etti.

Çıkarılacak olan kimlik kartı ile beraber kanun yasalaştığı anda riskli binaların takip edilmesi süreci büyük oranda kolaylaşacak. Verilen kanun tekilfinin yasalaşması durumunda her binaya bir kimlik kartı çıkarılacak. Çıkan kimlik kartında binanın hangi müteahhit tarafından hangi tarihte yapıldığı bilgisine yer verilecek.

Bu bilgilere ek olarak yine teknik şartlar, binanın inşaatında kullanılan malzemeler, yapı denetimini gerçekleştiren firma, bina ruhsatı ve onayı veren kişi yaya da kuruluşlar ile bina zemini ve kalitesi gibi billgiler de yer verilecek.

EROL ÇELİK

Lüks Konut Danışmanı-Mimar-Kentsel Dönüşüm Uzmanı


Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aradığınız gayrimenkulü bulamadınız mı?

Bizi arayın. Aradığınız gayrimenkulü size kısa sürede bulalım. 0 850 303 07 34